IV. ULUSLARARASI AVRASYA ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU

ÇEVRİMİÇİ IV. ULUSLARARASI AVRASYA ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU 

 “İslam’ın Altın Çağında İlimlerin Gelişmesine Katkı Yapan Bilim Öncüleri” 

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Edebiyat Fakültesi ev sahipliğinde Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (FAMER) tarafından 21-23 Ekim tarihleri arasında IV. Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu düzenlenecek. 

2020 yılının UNESCO tarafından “Farabi’yi Anma Yılı” olarak kabul edilmesi nedeniyle Farabi anısına gerçekleşecek Sempozyuma, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Cezayir ve Arabistan’dan çeşitli üniversitelerden çok sayıda bilim insanı ve akademisyen yer alacak. 

Sempozyumun açılış töreni, koronavirüs (Covid 19) salgını nedeniyle az sayıda katılımcı ile sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak, 21 Ekim’de İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Bilsel Konferans Salonu’nda yapılacak. Sempozyum, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı duruşu ile başlayacak ve açılış konuşmasını FAMER Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kızılcık yapacak. 

Sempozyum’un ilk gün açılışı Edebiyat Fakültesi Youtube kanalından https://www.youtube.com/c/İÜEdebiyatFakültesi canlı yayınlanacak. İkinci ve üçüncü gün ise program zoom platformu üzerinden çevrimiçi yapılacak oturumlarla devam edecek. 

Törene, Cumhurbaşkanı Emekli Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Türkiye Cumhuriyeti Nur-Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, İ.Ü. Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Farabi Kazak Milli Ünv. Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Arslan, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ve İ.Ü. Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Balcı da katılacak. 

Sempozyumda şu konu başlıkları üzerinde durulacak; ‘’Sosyal, fen ve teknoloji alanları başta olmak üzere Bilim ve Teknoloji öncülerinin hayat hikâyeleri, Avrasya bölgesinde Türkiyat ve Şarkiyat alanlarında öncü ilim insanları ve yeni araştırmalar, İşlevleri ve amaçlarına götüren stratejilere göre bilim ve teknoloji öncüleri, Ünlü bilim ve teknoloji insanlarının bilim dünyasına etkileri, Bilim ve Teknoloji öncülerinin siyaset adamları ile ilişkileri, Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanlarda bilim ve teknoloji faaliyetleri, Bilim ve Teknolojinin yanlış kullanımına yönelik çözüm önerileri’’ 

Öte yandan, FAMER tarafından ilk olarak 27-28 Temmuz 2017 yılında I. Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu “İslâm Medeniyeti Bağlamında Türk Dünyası”, 4-6 Temmuz 2018 yılında II. Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu “Avrasya'da Türkiyat ve Şarkiyat Çalışmaları”, 17-19 Temmuz 2019 yılında III. Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu “Avrasya'da Bilim ve Teknoloji Öncüleri” gibi konu başlıkları üzerinde gerçekleşmişti. Yaklaşan Etkinlikler

IV. ULUSLARARASI AVRASYA ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU

Konum