Cumhuriyet’in İlanının 100. Yıl Dönümü Uluslararası Sempozyumu

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle 21-22 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul’da ''Cumhuriyet’in İlanının 100. Yıl Dönümü Uluslararası Sempozyumu'' gerçekleştirilecektir. 

1923, Millî Mücadele’nin zaferle neticelenmesinin ardından birçok önemli gelişmenin yaşandığı bir yıldır. Zira 1923’te ekonomi alanında mühim kararların alındığı Türkiye İktisat Kongresi toplanmış, TBMM’nin ilk dönemi yeni seçim kararının alınmasıyla birlikte sona ererek ikinci dönem TBMM teşkil edilmiş, savaş döneminin ardından kalıcı sulh sağlanarak Lozan Barış Antlaşması imzalanmış, Cumhuriyetin ilanıyla yeni rejime geçilmiş, Ankara yeni devletin başkenti olarak seçilmiş, kadim payitaht İstanbul düşman işgalinden kurtulmuş ve hem iç hem de dış politikada muhtelif olaylar cereyan etmiştir. 1923 yılının kıvrımları arasında irili ufaklı daha pek çok gelişme saklıdır. 

Gerçekleştirilecek sempozyumla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yeni akademik çalışmalarla ortaya konulması, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına dair ortaya çıkarılacak akademik bilgilerle Türkiye’deki resmî makamların kültür ve siyasî karar alma süreçlerine nitelik açısından katkı sunulması, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin akademik ortamlarda tartışılmasına imkân sağlanması, Türk üniversiteleri ile sempozyum konusuyla ilgili ülke ve toplulukların kurumlarıyla ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

BİLDİRİ ÖZETLERİ 30 NİSAN 2023'E KADAR GÖNDERİLECEKTİR

Sempozyum yurt içi ve dışından konuyla ilgili akademisyen ve araştırmacıların katılımına açıktır. Bunun için amaç, yöntem, kullanılacak kaynaklar ve muhtemel bulguları içeren en az 300 kelimelik bildiri önerilerinin Türkçe ve İngilizce olarak 30 Nisan 2023 tarihine kadar Başvuru Formu ile birlikte akinakbiyik@istanbul.edu.tr e-posta adresi üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Bildiri özetleri Bilim Kurulunu oluşturan hakemlere gönderilecektir. Bildiri özetleri Sempozyum konularına, bilimsel araştırma yöntemlerine uygunluk ve çalışmanın özgünlüğü açılarından hakemler tarafından değerlendirildikten sonra uygun görülen bildiriler ilan edilecektir. 

Sempozyum sunum dili Türkçe ve İngilizcedir. Sempozyum Bildiriler kitabı e-yayın veya matbu olarak yayımlanacaktır. Sempozyuma katılacak olanların yol ve konaklama giderleri Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi tarafından karşılanacaktır.

SEMPOZYUM BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

SEMPOZYUM HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ