Tarihçilik Üzerine Söyleşiler: Prof. Dr. Bekir Kütükoğlu ve Tarihçiliği

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Araştırma Merkezi tarafından düzenlenecek ''Tarihçilik Üzerine Söyleşiler'' dizisinin ikincisinde Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden merhum Prof. Dr. Bekir Kütükoğlu'nun tarihçiliği konuşulacak. 

Tarih Araştırma Merkezi bünyesinde yapılacak program, online (çevrimiçi) olarak 6 Mart 2021 Cumartesi günü saat 20:00'da Tarih Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Arzu Terzi'nin moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.
Zoom platformu üzerinden ve Edebiyat Fakültesi Youtube kanalından canlı yayınlanacak söyleşiye, Prof. Dr. Mübahat S. KütükoğluProf. Dr. Abdülkadir Özcan ve Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmacı olarak katılacak. Söyleşi, Tarih Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri başta olmak üzere herkese açık olacak. İsteyenler aşağıdaki youtube linki üzerinden programı canlı olarak takip edebilecek. 

Tarih Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Arzu Terzi yaptığı açıklamada, Prof. Bekir Kütükoğlu'nun araştırmalarında Osmanlı-İran Münasebetleri ve özellikle Osmanlı tarih yazıcılığına ağırlık veren bir ''Osmanlı Tarihçisi'' olduğunu söyledi.

Prof. Terzi, ''Osmanlı tarih metinlerinin neşrine gönül veren Prof. Kütükoğlu’nun çalışma metodu üzerinden, tarihi kaynakların neşrinde dikkat edilmesi gereken hususlar, kaynak neşirlerinde nüsha farklarının tesbiti, kitabî kaynakların arşiv vesikalarını tamamlayıcılığı gibi pek çok mühim konu ele alınacak. Bu ayki konuklarımız Prof. Dr. Bekir Kütükoğlu hocamızla birlikte çalışmış, Prof. Dr. Mübahat S. Kütükoğlu, Prof. Dr. Mahmut Ak ve Prof. Dr. Abdülkadir Özcan hocalarımızdır.'' dedi. 


Edebiyat Fakültesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü