Çanakkale Savaş Batıkları Dalış Turizmine Açılıyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı öncülüğünde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın finansal desteğiyle hayata geçirilen proje ile Çanakkale kıyılarında bulunan 1. Dünya Savaşı batıklarının koruma altına alınarak dalış turizmine kazandırılması planlanıyor. 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından proje kapsamında Gelibolu yarımadası kıyılarında yürütülen deniz araştırmalarına İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ufuk Kocabaş ve Dr. Öğr. Üyesi Evren Türkmenoğlu’nun danışmanlığında, Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı akademisyenleri ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan ekip de katkıda bulunuyor. 

Saha çalışmalarına da katılan ekip şu ana kadar proje alanında 82 bilimsel dalış gerçekleştirdi. Halen devam eden deniz araştırmaları ile su altında kültürel miras değeri taşıyan batık, deniz altı, mühimmat, çeşitli objeler tespit edilerek tanımlandı ve kayıt altına alındı. 

PİLOT UYGULAMA HMS MAJESTİK BATIĞI ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Tespit edilen buluntuların koruma ve restorasyon işlemleri, su altı ve su üstünde sergileme yöntemleri de çevre koşulları göz önüne alınarak değerlendiriliyor. Projenin pilot uygulaması ise 27 Mayıs 1915’te Seddülbahir açıklarında batırılan HMS Majestic Batığı üzerinde gerçekleştiriliyor. İngiltere Kraliyet Donanmasına uzun yıllar hizmet eden 118 metre uzunluğundaki bu zırhlı savaş gemisi yaklaşık 20 metre derinlikte bulunmakta ve kullandığı top mermileri de dâhil olmak üzere halen büyük ölçüde korunmuş durumdadır. 

Projenin 2021 yılı içinde tamamlanmasıyla 1. Dünya savaşı temalı ilk su altı parkı olacak olan bölgenin savaş batıkları konusunda dünyanın en zengin dalış noktalarından biri haline gelerek bölge turizmine büyük katkı yapması ve aynı zamanda örnek bir koruma projesi alanı olması bekleniyor. 


Galeri