‘’KEŞMİR SORUNLARININ BÖLGESEL VE ULUSLARARASI BOYUTLARI’’ KONFERANSI

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Edebiyat Fakültesi tarafından ‘’Keşmir Sorunlarının Bölgesel ve Uluslararası Boyutları’’ Konferansı gerçekleştirilecek. 

 Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 29-30 Haziran tarihlerinde Zoom uygulaması üzerinden çevirim içi düzenlenecek Konferans Edebiyat Fakültesi Youtube Kanalı üzerinden canlı yayınlanacak. 

 ‘’Keşmir Sorununun Bölgesel ve Uluslararası Boyutları’’ konulu Konferansa, Türkiye başta olmak üzere Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Sardar Masood Khan ve Pakistan Federal Bilgi ve Yayın Bakanı Shibli Faraz’ın yanı sıra ABD, İngiltere, Malezya, Pakistan, Katar, Güney Afrika ve Azad Keşmir’den çok sayıda idareci ve yönetici konumundaki önde gelen isimlerin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlarda görevli akademisyenler ve deneyimli uzmanların katılımı sağlanacak. 

 Her gün farklı konuların ele alınacağı konferans, açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlarının moderatörlüğünde, Türkiye saati ile saat 11:00’da başlayıp, 15:30’a kadar sürecek. 

 Konferansa, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi de katılacak. 

KONFERANS, HERKESİN KATILIMINA AÇIK OLACAK

 İlk gün oturumlarında, “35/A Maddesinin Feshedilmesinden Sonra Keşmir'de Yasadışı İkametler ile Nüfus Manipülasyonu”, “Keşmir’de Çifte Tecrit ve Küresel Tepki”, “Keşmir Direnişinin Dönüşümü: Farklı Perspektiften Bakış”, “Keşmir ve Müslüman Ulusların Rolü”, “Hindistan’ın Saldırganlığı: Güney Asya’nın Barışı ve Refahı İçin Bir Tehdit”, “Keşmir Tecridi ve Radikal Uluslararası Dayanışma İhtiyacı”, “Keşmir: Yerine Getirilmeyen Vaatlerin Hikâyesi”, “Hindistan’ın Keşmir’deki Zulmünü Kim Durdurabilir?”, “İkamet Yasası Sonrası Cammu ve Keşmir”, “Bir Gazeteci Gözüyle Keşmir Sorunu”, “Hint İşgalindeki Keşmir (HİK) Medyasında Terör Duyarsızlığının Yansıması” konuları geniş bir şekilde değerlendirmeye alınacak. 

 İkinci gün oturumlarında ise, “Türkiye ve Diğer Bazı Ülkeler ile Uluslararası Kuruluşların Keşmir Sorununa Bakışı”, “Bölgesel ve Uluslararası Boyutlarda Keşmir'de Çözüm İçin Alınması Gereken Çok Yol Var”, “Bölgesel ve Küresel Dinamiklerin Ortasında Keşmir Sorunu”, “Keşmir: Dünyanın İnsan Hakları Görevi ve Sorumluluğu”, “Keşmir: İnsan Hakları Boyutu”, “Uluslararası Sistemin Sorunları ve Bir Sorun Alanı Olarak Keşmir”, “İslâmi Açıdan Keşmir Sorunu”, “Keşmir Sorununda ABD'nin Rolü” gibi konular, tüm yönleriyle tartışılacak ve mazlum Keşmir halkının sesi Türkiye’de ve dünyada duyurulmaya çalışılacak. Herkesin katılımına açık olan konferans, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Youtube Kanalı üzerinden canlı yayınlanacak. 

 Konferansı, link üzerinden https://www.youtube.com/c/%C4%B0%C3%9CEdebiyatFak%C3%BCltesi takip edebilirsiniz. 

KURUMSAL İLETİŞİM BİRİMİ

Haber ve Tasarım: Yusuf KARADAĞ


Galeri