Gönüllü Eğitimleri ve Gönüllü Akademisi: İstanbul Üniversitesi Örneği

 

Gönüllü Eğitimleri ve Gönüllü Akademisi Projesi’nin amacı İstanbul Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bir Gönüllülük Akademisi oluşturmak ve bu akademide verilecek gönüllülük ve diğer eğitimleri belirlemektir.IUSAM_Gonulluluk

 

Proje

  • Üniversite Öğrencileri Arasında Gönüllülük Araştırması,
  • Gönüllülük Çalıştayı,
  • Gönüllülük Web Sitesinin Hazırlanması,
  • Raporların ve Gönüllülük Kitabının Basımı ve Dağıtımı,
  • Tanıtım ve Basın Toplantısı,
  • Gönüllülük Akademisi,
  • Gönüllülük Eğitimleri Programı aşamalarından oluşmaktadır.

 

Gönüllü Eğitimleri ve Gönüllü Akademisi: İstanbul Üniversitesi Örneği

Gönüllülük Akademisi ve Gönüllülük Eğitimleri Projesi’nin amacı İstanbul Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bir Gönüllü Akademisi oluşturmak ve bu akademide verilecek gönüllülük ve diğer eğitimleri belirlemektir.

Gönüllülük Akademisi ile her alanda gönüllülük yapabilecek, aynı zamanda gönüllülüğü akranlarına ve genç kuşaklara anlatabilecek bir gönüllü grubu oluşturulacaktır. Gönüllüler, iş birliği yapılan sivil toplum kuruluşlarının yürüttükleri faaliyetlerde görev alacaklardır. Gönüllü Akademisi ve Akademi bünyesinde yürütülecek eğitim faaliyetlerinin üniversite öğrencileri arasında gönüllülüğü yaygınlaştırması gibi gönüllü işler sektörüne de önemli kazanımlar sağlaması beklenmektedir.

Proje Üniversite Öğrencilerinin Gönüllülük Algıları, Deneyimleri ve Eğilimleri: İstanbul Üniversitesi Örneği Araştırması; Gönüllülük Çalıştayı; Gönüllülük Web Sitesi ve Portalının Hazırlanması; Üniversitede Gönüllü Olmak Kitabının Basımı ve Dağıtımı; Tanıtım ve Basın Toplantısı aşamalarından oluşmaktadır. Proje kapsamında gerçekleştirilen araştırma ile gönüllülük kavramının gençlerde bulduğu tüm karşılıklar belirlendikten sonra araştırma çıktılarının uzun vadede somut hale getirilmesi hedeflenmektedir. İhtiyaçların ve eksikliklerin tespitinden sonra hem kamu kurumları hem de sivil toplum örgütleri gönüllülük ile ilgili daha verimli ve gençlerin beklentilerini daha iyi oranda karşılayabilecek gönüllülük programları geliştirebileceklerdir.

Proje Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından desteklenmiştir.

 

Proje Yürütücüleri: Yrd. Doç. Dr. Murat ŞENTÜRK, Doç. Dr. Yusuf ADIGÜZEL

Proje Koordinatörü: Büşra TURAN

Proje Ekibi: Buse ÖZTEKİN, Büşranur AYCİBİN, Fatma Zehra YILDIRIM, Feriha ZENGİN, Furkan BAŞARSLAN, Gamze İPEK, Gamze ŞAHİN, Gamze YİĞİT, Gizem KÖYLÜ, Gülfem TUTAL, Hafize Zeynep BİLİCİ, Hatice BEKTAŞ, Hilal ÇAKMAK, Lale ALLAHVERDİYEVA, Mehmet GÜDER, Melek KIRTIL, Nensi GÜZELİŞ, Nezihe BÜKMECİ, Nilay İNKAYA, Nursen TEKGÖZ, Ömer Faruk ALTAY, Pelin KARABULUT, Rındı Şilan KARAGÖL, Selin DİZBAY, Semra GÜLEN, Sibel KAYA

Proje Süresi: 24 Ay

 

Gönüllü Eğitimleri ve Gönüllü Akademisi: İstanbul Üniversitesi Örneği Projesi sonucunda