Saadet Özen’le Şehri Tanımak

Şehri Birlikte Tanımaya Ne Dersiniz?

 

Saadet Özen’le Şehri Tanımak

1 Kasım 2017, Çarşamba Saat 16.30

Edebiyat Fakültesi Kurul Odası (III. Kat)

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ile Şehir ve Toplum Kulübünün birlikte düzenlediği ve Kent Çalışmaları’nın katkı verdiği “Şehri Tanımak” başlıklı yeni etkinlik dizisi başlıyor.

Şehri nasıl tanıyacağımızı konuşmak ve şehri kavramak için şehri nasıl öğreneceğimizi ve onunla nasıl iletişim kuracağımızı anlamak amacıyla düzenlenen “Şehri Tanımak” etkinliğinin ilk konuğu Saadet Özen.

Saadet Özen’in konuk olacağı program, 1 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 16:30’da Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda gerçekleştirilecek.

 

Davetlisiniz…

 

Saadet ÖZEN

 

Ortaokul ve liseyi Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 2011’de Manaki Kardeşler’in Jöntürk Devrimi sırasında çektikleri film ve fotoğraflar üzerine teziyle Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden yüksek lisansını aldı. Halen aynı bölümde doktorasını yapan Saadet Özen’in başlıca çalışma alanları geç Osmanlı devrinde görsel malzemenin politik kullanımı (fotoğraf, reklam, kartpostal vb.), turizm tarihi ve yine Osmanlı döneminde endüstriyel gıdaların tüketimi ve algılanışıdır. Bütün bu süre boyunca bir taraftan yayınevlerinde editör ve çevirmen olarak çalıştı, belgesel sinema alanında farklı görevler üstlendi, tarihi görsel malzemenin kullanıldığı çeşitli sergi projelerinde yer aldı. Yayınlanmış iki kitabı mevcuttur: Notre Dame de Sion, 150 Yılın Tanığı (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2006 ve Çukulata, Çikolatanın Yerli Tarihi (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2014 – Dünya Kitap Dergisi Yılın Gastronomi Kitabı Ödülü). Bunun yanı sıra Amin Maalouf, Fernando Pessoa, Jose Saramago, Paulo Coelho gibi yazarlardan çevirileri vardır. Katkıda bulunduğu filmler arasında “Mustafa” (yön. Can Dündar, 2006 – arşiv araştırması), “Ankara” (2011) ve “Son Halife” (2013, eş yazar ve yönetmen olarak) yer alıyor. 1997 yılından beri Ülkesel Turist Rehberi kokartına sahip olan Saadet Özen, özellikle İstanbul’da, mahalle gezilerinde rehberlik yapmaktadır.

 

 

 

26/10/2017
376 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Ordu Cad. No: 6, 34459 Laleli / İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00